ASCO GU och urinblåsecancer: ”Ganska fattigt på nyheter”
Det var relativt få “kioskvältare” avseende behandling av urinblåsecancer under ASCO GU 2023, som i år hölls i San Francisco. Det menar Börje Ljungberg, professor i urologi vid Umeå universitet som var på plats i år.
Max Kates presenterade nästa generations behandling för icke-muskelinvasiv blåscancer. Flertalet försök har gjorts för att undvika cystektomi. Denna figur ger exempel på andelen lyckade behandlingsmodaliteter för att undvika cystektomi.
A Bamias nr LBA441, visade den slutgiltiga totala överlevnadsanalysen av atezolizumab vs kemoterapi vid obehandlad lokalt avancerad eller mUC i fas 3-studien IMvigor130. Klinisk nytta observerades med enbart singel atezolizumab i en subanalys av PD-L1 status. Atezolizumab i monoterapi eller i kombination med platinum visade däremot ingen överlevnadsfördel.
Onkolog eller urolog? Delta i enkät om vård vid urinblåsecancer
Enkäten vänder sig till onkologer och urologer och syftar till att samla in erfarenheter om diagnostik, behandling, rehabilitering och forskning kring urinblåsecancer.