Studie: Därför lockas mygg av svettiga människor
Är man svettig har man också större risk att bli myggbiten. Mygg älskar nämligen svett. Nu har forskare från Lund och USA gjort en upptäckt som kan minska myggens dragning till människor och på så sätt också minska spridningen av myggburna sjukdomar.

Den här enkäten riktar sig till dig som är läkare och syftar till att undersöka vilka faktorer som påverkar dina beslut om förskrivning av läkemedel. Vi vill förstå hur sådant som journalsystem, patientpreferenser och ekonomiska överväganden påverkar dina val. Enkätundersökning om förskrivningspraxis
I den aktuella studien, som publicerats i tidskriften Current Biology, konstaterar forskarna att myggor kan identifiera mjölksyra. Mjölksyra är alltså en komponent i svett och lukten av syran attraherar myggorna.
I studien studerades den så kallade gulafebernmyggan (Aedes aegypti) och även en doftreceptor hos myggan som kallas för Ir8a. Och när forskarna slog ut ir8a-genen minskade myggornas förmåga att hitta människor radikalt, med ungefär 50 procent.
Målet: Minska spridningen av sjukdomar
Nadia Melo och Marcus Stensmyr, som båda är forskare vid biologiska institutionen i Lund och en del av det internationella forskarlaget som ligger bakom upptäckten, menar att dessa fynd kan bidra till utvecklingen av bättre myggmedel. Målet med forskningen är alltså att minska spridningen av sjukdomar som malaria, gula febern, denguefeber och zikaviruset.
– Genom att tillsätta dofter som maskerar lukten av mjölksyra och på så vis sätter Ir8a ur spel kan människor ”försvinna” ur myggornas synfält, även när de svettas, säger Marcus Stensmyr, i ett pressmeddelande.
Enkätundersökning om förskrivningspraxis
Den här enkäten riktar sig till dig som är läkare och syftar till att undersöka vilka faktorer som påverkar dina beslut om förskrivning av läkemedel. Vi vill förstå hur sådant som journalsystem, patientpreferenser och ekonomiska överväganden påverkar dina val.
- Lunds universitet - https://www.lu.se/article/darfor-dras-myggor-till-svettiga-personer